Roherõõmu südames – rohelise  toitumise ja elustiili teekond

Blogi

Kommenteeri
Kevadine suurpuhastus on mitmetasandiline protsess ja igaühel on sellega seonduvalt isiklikud kogemused. Mida teadlikumad oleme inimesest kui tervikust ja lähtume holistilisest maailmakäsitlusest, seda enam on võimalik valida protsesse, mis toetavad Sind mitmetel erinevatel tasanditel nii füüsiliselt, mentaalselt, kui spirituaalselt.

Väljakutsetest tulvil aegadel suureneb vajadus olla teadlikumalt keskmes. Üheks toetavaks võimaluseks kuidas tasakaalustada nii oma keha, meeli, kui sügavamat olemust on roheline monotoitumine. Toitumist seostatakse enamasti küll füüsilise keha protsessidega, kuid teadvustades erinevaid energiakeskusi ja nende kvaliteete inimkogemuses, on võimalik märgata ka suunatud toitumise mõjusid sügavamatel tasanditel, kogedes energeetilist tasakaalustumist ja heaolu kasvu.

MONOTOITUMISE MÕJUD

Kevad on toonud minu jaoks 4 viimast aastat  kaasa 40-päevase rohelise monotoitumise, mille vastu tekkis sügavam huvi kui lugesin selle kohta lühikest tutvustust  „The Aquarian Teacher“ Level1 õpikust. Yogi Bhajan soovitas rohelisi toiduaineid kõigile naistele, kuna naine vajab terviklikuks ja tasakaalustatud eluks klorofülli, mida roheline toiduvalik külluses sisaldab. Samuti ei ole teada, et rohke rohelise lisamine meeste toidulauale võiks kuidagi kahjulikult mõjuda.

Roheline monotoitumine võimaldab füüsilisel kehal vabaneda limast ja mürkainetest, puhastab maksa ja soolestikku, tugevdab immuunsüsteemi, tasakaalustab närvisüsteemi ja alandab kehakaalu sobivasse normi. Kopsud puhastuvad ja hingamine muutub sügavamaks. Roheline puhastus tagab kehale vajaliku rikkaliku ja mitmekesise energiavaru, rikastades keha külluslikult vajalike vitamiinide ja mineraalainetega. Lisaks võimaldab roheline toitumine muuta keha puhtamaks ja värskemaks, millega kaasnevad muutused ka naha- ja kehalõhnades. Muutud õitsvaks ja säravaks kui esimene kevadine õis.

Joogalikust seisukohast on 80% naiste vaimse tervise häiretest ja 60% füüsilise tervise probleemidest seotud sobimatu toitumisega. Lähtudes humanoloogilise käsitluse 18-aastasest füüsilise keha tsüklist on igati asjakohane erinevatel eluetappidel oma toitumisharjumustes vajalikke muudatusi teha. Kuigi teaduslikud uuringud seni veel puuduvad, usun enda kogemuse põhjal ja erinevaid allikaid lugedes, et klorofüllirikas toit võib olla hea tervise, vitaalsuse ja pikaealisuse üks komponent!

KUIDAS ALUSTADA

Meeled vajavad harjumuspärastest mustritest vabanemiseks 40-päevast praktikat, mistõttu on erinevate toitumissoovituste puhul samuti võimalusel toetav seda põhimõtet järgida. Mitmed rohelise toitumise väljakutses osalenutest on märganud tulemusi ka 1-3, 7 või 11-päevase puhastusega. Kõige olulisem on olla enda suhtes hooliv ja armastav, lähtuda isiklikest vajadustest ja võimalustest, tervislikust seisundist ning  vajadusel konsulteerida arstiga! Häid tulemusi tagab ka see kui tead enda ajurveeda kehatüüpi, kuna näiteks kapsalised võivad olla mõnel juhul raskesti seeditavad.

Suuremate toitumisega seotud muutustega alustamisel on vajalik oma kehale kohanemiseks vajalik aeg anda. Seepärast on kohane 3-5 päeva (minimaalselt 1-2 päeva) enne rohepuhastusega alustamist soovituslik jätta toidusedelist välja raskesti seeditavad toidud: liha, valge jahu, suhkur, kohv jmt.

Lisa igapäevaselt oma toidusedelisse rohkem värskeid puu -ja köögivilju. Mahlad, smuutid, püreesupid ja teised taimsed valikud on väga sobivad. Samuti jälgi, et jood igapäevaselt piisavalt puhast joogivett! Ettevalmistumise faasis vaata üle ka enda kodused toiduvarud ja vabane kõigest, mis võiks olla Sinu teekonnal takistuseks või liigseks väljakutseks. Seejärel häälesta end mentaalselt rohelisele! Vaata kaupluses (eriolukorra lõpuni eelista e-poodi või korilust looduses) ringi „roheliste silmadega“ ning teadvusta 40-päevaseks teekonnaks sobivaid toiduaineid ja looduslikke väetaimi, mida iga päevaga üha enam leida võib!

MIDA SÜÜA

Rohelise puhastumise perioodil sobivad toitumiseks erinevad rohelised puu -ja köögiviljad. Eriti kõik rohelised lehtköögiviljad, kaunviljad, samuti mungoad, rohelised läätsed, idud, avokaadod, rohelised kapsad, erinevad maitsetaimed, pähklid, seemned jne. Toitude maitsestamiseks vali erinevad vürtsid, sh roheline tšiIli, mis on samuti väga soovituslik ja sobiv naistele. Lisaks erinevatele maitsevürtsidele, õlidele, pähklitele ja seemnetele olen kasutanud rohelises monodieedis ka nn kolmikjuurt - sibul, küüslauk ja ingver, mis on käsitletavad maitsetaimedena. Võid toitude valmistamisel kasutada erinevaid õlisid, soja -ja misokastet, õunaveini-, riisi -ja palsamäädikat. Magustajatena mett, vahtra- ja agaavisiirupit. Joogiks sobivad taimeteed, samuti on lubatud tarvitada Yogi teed (va musta tee baasil). Esimesteks rohelise monotoitumise päevadeks võid valmistada suurema koguse puhastavat suppi, mida võid nautida piiramatult alati, kui tunned, et soovid süüa, kuid ühtki head rohelist mõtet pähe ei tule :-)

Kevadel tärkavad taimed on rikkalikult täidetud vitamiinidest ja mineraalainetest. Eriti tõhusalt puhastav on toit, mis sisaldab rikkalikult eeterlikke õlisid, mis võimaldab energeetiliselt vabastada kehast ebatervislike toitude info, millest on soov loobuda. Väga head klorofülliallikad on karulauk, võilill, naat, kuuseokkad- ja võrsed jne. Roheliste taimede mõrkjas maitse ergutab sapinõristust ning aitab maksal kahjulikest ainetest puhastuda.

Süües rikkalikult rohelist, võid üsna kiiresti märgata, et soovid toituda üha enam värskest toidust ning see ei nõua olulisi piiranguid ja pingutust. Ajapikku vähenevad isud paljude sõltuvusi tekitavate toiduainete vastu.

ROHERÕÕM JA SÜDAMERUUM

Lisaväärtus, mille juba esimese 40-päevase rohetoitumisega avastasin oli selginev teadlikkus ja kogemus sellest, et füüsilise keha puhastumisega kaasneb piisava järjepidevuse puhul ka emotsionaalne ja vaimne puhastus. Võivad vabaneda allasurutud viha ja hirm, eriti kui toitumist on varasemalt kasutatud emotsioonide alla surumiseks. Tavapäraselt on tugevate emotsioonide ilmnemine intensiivsem puhastusprotsessi esimesel 7-11 päeval. Nende väljakutsetega toimetulekul saad end toetada meditatiivse meele abil, mistõttu on soovituslik valida puhastumise perioodil teadlikult endale sobivaid tegevusi ja keskkonda. Oluline on end eelseisvaks kogemuseks ka emotsionaalselt ette valmistada. Püüa üha enam märgata, milliseid sõnumeid Sa endale (ka alateadlikult) edastad ning anna ruumi sellele, mis Sind puhastumise, tervenemise ja sisemise kasvamise perioodil toetab. Ütle oma kehale, et järgnevad päevad võimaldad tal toituda rohelisest ja väekast toidust. Ole teadlik enda emotsioonidest, lase neil olla ilma üleliigse analüüsita, aktsepteeri ja lase lahti kõigest, mis seab piiranguid.

Kogu rohelise teekonna erilisim kingitus võib olla kogemus südameruumi avanemisel ja avardumisel. Roheline on südamekeskuse värv ning läbi füüsilise ja emotsionaalse tasakaalustumise on Sul võimalik kasvada energeetiliselt  ka enda sisemises ruumis ning jõuda üha lähemale enese tõelisele olemusele. Seepärast on igati asjakohane toetada end kogu teekonna vältel teadlikult kriyade ja meditatsioonidega, mis on kooskõlas Sinu taotluste ja vajadustega.

JOOGAPRAKTIKA SOOVITUSED

Mõned rohelist teekonda toetavad soovitused joogapraktikaks:

 • Puhastuse protsessi esimene samm on teadlikkus sellest, et Sa vajad ja soovid muutusi. Enamasti toimub see siis kui märkad, et midagi vajab muutmist, see võib olla peavalu või mõni teine häiriv sümptom.
 • Teine samm on otsus muutuste protsessi läbimiseks ning valimine, millise teemaga soovid tegeleda. Maksa puhastamine, keha aluselisemaks muutmine või veel midagi, mis hetkel vajalik. Igal juhul on hea toetada end roherõõmu teekonnal erinevate joogatehnikatega.
 • Sobivate tehnikate leidmine ja järjepidev praktika.

Üks lihtne, kuid tõhus võimalus puhastusprotsesside toetamiseks on erinevate hingamistehnikate kasutamine. Pranayama toetab puhastamise ajal nii füüsilisel, mentaalsel kui emotsionaalsel tasandil.

Sitali Pranayam jahutab ja rahustab maksa ning samuti võimaldab tasakaalustada puhastusprotsessiga kaasnevaid ärritavaid mõtteid ja tundeid.

Pikk, sügav hingamine võimaldab tõhusalt liikuda neutraalsusesse, vabastada liigseid emotsioone, liigutada energiat kõigis organites ja lümfisüsteemis.

Lisaks on soovituslik võtta end 40-päevasel rohelisel teekonnal toetama kriya ja /või meditatsioon. Mõned võimalikud valikud:

 • Short Set for Kidneys ; For Liver&Kidneys; Short Set for the Liver /G.Rattana Relax and Renew/
 • Opportunity & Green Energy Set /G.Rattana Transitions to a Heart Centered World/
 • Detoxification /Self Experience/
 • Wake Up the Body to Handle Stress and Strain /Owners Manual for the Human Body/
 • Give Yourself New Life /Self Knowledge/
 • Meditation on Light: A Traatak Meditation /Kriya: Yoga Sets, Meditations, Classic Kriyas/
 • Perspective and Emotional Balance /KRI International Teacher Training Manual Level1/
 • Praanayam Cleansing Meditation /Kriya: Yoga Sets, Meditations, Classic Kriyas/

Iga teekonna pikkuse ja kogemuse lood enese valikutega! Kingi enesele kirgas ja roherõõmus kevad!

Lisainfo KalliKodu FB-s;  info@kallikodu.ee

 

Kevadise rohepuhastuse supp (päevane portsjonite arv ei ole limiteeritud)

Koostisosad:

1 keskmise suurusega sibul

2 keskmise suurusega porrut

2 küüslauguküünt

5 rohelist tomatit (sobib nt Kumato)

2 vart varssellerit

500 g kapsast

1.2 l kuuma aedviljapuljongit

350 g suvikõrvitsat

100 g rohelisi aedube (sobib konserv või külmutatud)

1 sl palsamiäädikat

soola ja musta pipart või mõned teised meelepärased maitsed, vürtsköömen sobib samuti!

hakitud siledalehelist peterselli

Valmistamine:

Haki sibulad ja porrud peenelt, purusta küüslauk. Lõika varsseller ja suvikõrvits väikesteks kuubikuteks ja kapsas ribadeks.

Kuumuta suures potis veidi õli ja hauta sibul, porru ja küüslauk (u 5 min), vajadusel lisa tilk vett.

Lisa ülejäänud aedviljad, v.a. suvikõrvits, oad ja petersell.

Sega, lisa kuum puljong ning hauta 30 minutit.

Lisa suvikõrvits ja oad, maitsesta soola, pipra ning äädikaga ning keeda veel 5 minutit.

Valmissupile puista peale peterselli. Head isu.

Täiendav inspiratsioon ja retseptivalik FB-s Roherõõmu südames


 Helguses ja kerguses,
Armastuses ja Valguses

Kalli
Nishan Priya Kaur


Lisa kommentaar

Email again: